Rozšíření vhodných digitálních a tradičních nástrojů participace na úrovni obcí

Cílem tohoto projektu bylo zlepšit kvalitu participace a zvýšit zapojení občanů v menších a středně velkých obcích v České republice.

Covid ukázal, že digitální nástroje jsou užitečným pomocníkem, ale samy o sobě větší zapojení občanů nezpůsobí. Lidé se chtějí scházet a debatovat. Digitální nástroje pomohou tam, kde je
osobní účast ztížená nebo pomohou rozšířit počet respondentů. Nejlepší je tedy na míru navržená efektivní kombinace digitálních a tradičních nástrojů.Digitálních nástrojů je dnes celá řada a je nutné hledat koncepční řešení, které povede ke zvyšování či zlepšování participace občanů. Je tedy třeba, aby radnice dokázaly efektivně využít dostupné nástroje participace tam, kde je to vhodné a plně využít jejich potenciál.

V roce 2023 jsme v rámci tohoto projektu:

  • zrealizovali 23 setkání, konzultací a seminářů, které pomohli správně nastavit plán participace v daném městě
  • natočili další 2 pokračování webináře Agora TV, záznam je možné přehrát na našem YB kanále
  • proškolili 13 obcí, které využívají naše vlastní digitální šablony pro participativní plánování a navrhování
  • vylepšili podobu rozcestníku pro digitální nástroje participace www.digitalniagora.cz

Agora CE v rámci tohoto projektu rovněž pořádala networkingové 2 akce a webináře na témata související s participací na místní úrovni. N

Na projekt Rozšíření vhodných digitálních a tradičních nástrojů participace na úrovni obcí, probíhající od ledna do prosince 2023, je poskytována finanční podpora ze státního rozpočtu prostřednictvím Ministerstva pro místní rozvoj.