Pozadí projektu
AGORA CE, o.p.s. ve spolupráci s Armenian Progressive Youth NGO realizuje projekt zaměřený na podporu rovného a nediskriminačního zapojení mládeže do politického a veřejného života v Arménii. S podporou z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR bude od ledna 2025 do prosince 2026 probíhat program, jehož cílem je aktivně zapojit mladé lidi do budování komunity a veřejného života.
Proč je to důležité?
Arménská mládež hraje klíčovou roli v politickém a ekonomickém rozvoji země – což dokázala například během pokojné revoluce v roce 2018 a v rozvoji IT sektoru. Nicméně, mladí lidé z méně privilegovaných skupin – včetně uprchlíků z Náhorního Karabachu, kterých po eskalaci konfliktu v roce 2023 uprchlo do Arménie přes 115 tisíc – často čelí překážkám v dosažení mobility a seberealizace. Tito mladí lidé, z nichž mnozí našli útočiště v oblastech jako Kotayk, Ararat a Armavir, potřebují zvláštní podporu pro zapojení do hostitelské komunity a vzdělávání. I když se v Arménii uznává důležitost účasti mladých lidí na rozhodovacích procesech, v praxi je její naplňování stále omezené, zejména na místní úrovni. Mladí lidé jsou často vnímáni jako neschopní samostatně rozhodovat, což ohrožuje participativní demokracii. Navíc, i když po revoluci v roce 2018 došlo k nárůstu mladých lidí ve vládních orgánech, tento trend se obrátil a v roce 2022 byl ve vládě pouze jeden zástupce mladší 30 let. Absence legislativního rámce pro mládež navíc brání účinné implementaci politik zaměřených na mladé lidi. Proto je cílem projektu posílit postavení mladých lidí, podpořit kulturu občanské angažovanosti a pomoci jim překonat překážky, kterým čelí.
Co se bude dít ?
Projekt zahrnuje výběr 25 účastníků pro Akademii aktivismu, kde získají dovednosti, znalosti a zdroje potřebné k aktivnímu zapojení do veřejného života. Dále se uskuteční studijní cesta do České republiky, kde 9 účastníků získá zkušenosti s úspěšnými projekty občanské angažovanosti. Účastníci budou mít také možnost realizovat vlastní projekty s podporou malých grantů. Vznikne také online knihovna vzdělávacích nástrojů a výstupy projektu budou prezentovány na národním mládežnickém fóru.
Dopad na komunity
Projekt si klade za cíl zesílit hlasy aktivních mladých Arménů a inspirovat širší zapojení mládeže. Podporou mládeže a zvyšováním jejich viditelnosti v regionu Ararat, Armavir, Kotayk a Aragatsotn přispívá projekt k budování silnější a demokratičtější společnosti
Kdo se do projektu zapojí?
Projekt je určen mladým lidem 16-25 let v Arménii, včetně uprchlíků z Náhorního Karabachu.
Cíle projektu
- Posílit postavení mládeže v Arménii, aby se mohli aktivně podílet na budování komunity a veřejného života.
- Zvýšit viditelnost aktivních mladých Arménů a inspirovat širší zapojení mládeže.
Projekt „Angažovaná mládež – budoucí aktivní občané Arménie“ má potenciál podpořit aktivní občanství, rozvoj dovedností a zapojení mládeže do veřejného života v Arménii.
Projekt byl podpořen z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci Programu transformační spolupráce ČR.