Využití digitálních nástrojů pro efektivní komunikaci s občany

Cíle projektu

  • Města zapojená do projektu, která usilují o participaci mají konkrétní postupy a metodiky, jak zefektivnit zapojení občanů prostřednictvím vhodné kombinace tradičních a digitálních nástrojů.
  • V zapojených městech se díky zavedení digitálních nástrojů pro participaci a správné kombinaci s tradičními nástroji zvýší míra zapojení občanů do rozhodování. Komunikace bude strukturovanější, umožní občanům dávat radnici zpětnou vazbu a nastolovat vlastní agendu, kterou bude vedení města respektovat.
  • Úředníci i politici získají znalosti i kompetence pro zavádění participativních přístupů a komunikaci s občany.

Hlavní aktivity

Audit participace obcí a jejich potenciálu pro participaci

  • Spolu s vedením města a městského úřadu provedeme multikriteriální analýzu projektů a postupů. Vybereme ty vhodné pro zapojení veřejnosti a sestavíme základní plán participace.

Konzultace a poskytování digitálních nástrojů pro participaci

  • Zapojení veřejnosti si zaslouží zvolit vhodný digitální nástroj. Zdroje, které mohou obce věnovat na komunikaci s občany mají své limity. Je tedy třeba pečlivě zvolit klíčová témata či projekty, kterým je věnujete. Pro ustálené postupy jsme vytvořili jednoduché webové šablony www.digitalniagora.cz . Pro netradiční řešení poradíme jakou zvolit vhodnou kombinaci.
Objednejte si audit nebo konzultaci

Šíření dobré praxe

  • Představíme již tradičně prostřednictvím našich webinářů. Je možné se ptát v živé diskuzi s našimi hosty nebo shlédnout na našem YB kanále. Na živo se setkáme na jednodenní konferenci 21.11. v Radosti.
Nechte si poslat pozvánku

Zapojení mladých lidí

  • Naše projekty mají dopad. I ty vzdělávací. Stejně tak naše školení Studenti tvoří město, kterým pomáháme mladé lidi zapojovat do participativních rozpočtů.

Proč projekt realizujeme?

Digitálních nástrojů  je dnes celá řada. Radnice si však často pořizují digitální nástroje, pro jejichž správu a využití či využití jejich výstupů často nemají dostatečné kapacity. Často vzbudí očekávání veřejnosti tím, že se nějakým způsobem dotazují na názor občanů. Dále však již dialog s občany nerozvíjejí. Není jasné, jak bylo s jejich názory naloženo, jak postupuje realizace konzultovaných projektů, nevznikne skutečný dialog.

V kontextu středně velkých a menších českých měst a obcí není klíčem řešení komplexní a složitý nástroj. Z našich zkušeností plyne, že cestou je spíše subtilní řešení kombinující tradiční i digitální participaci. Samotné digitální nástroje musí být co nejpřesněji zacílené na aktuální problémy a témata veřejného života. Kromě toho by se měly zaměřit nejen na sbírání nápadů a konzultace s občany, ale také na to, jak bylo s těmito nápady naloženo a na informování o procesu realizace. Jen tak budou naplněna očekávání občanu a je šance, že se budou do života obce zapojovat i nadále.

V případě nulové varianty lze očekávat, že bude klesat počet obcí a měst, která vstupují v dialog s občany. Bude stoupat počet míst, kde se občané a radnice budou od sebe vzdalovat a důvěra ve společnosti bude dále klesat. Bude se častěji stávat, že obce a města vyvolají očekávání občanů kampaní v počátcích plánovaného projektu, ale dále už zklamou občany tím, že jejich připomínky nevezmou v úvahu, případně nedají lidem vědět, jak postupuje realizace projektu. Lze také očekávat, že více radnic bez naší podpory budou využívat nástrojů participace k jednostranné komunikaci, případně ke svému PR a jednostrannému ovlivňování občanů.

Projekt realizujeme s finanční podporou Ministerstva pro Místní rozvoj České republiky.

Chcete vědět o projektu více?

Kontaktujte: vojtech.cerny@agorace.cz