Popis projektu
V dnešním světě jen stěží najdeme místo, kterého by se netýkaly velké události hýbající veřejným děním. Z lokálního se stává globální. Konflikty ve zdánlivě vzdálených krajinách vyhánějí z domovů miliony lidí, kteří jednou mohou být našimi sousedy. Založení skládky na druhém konci světa může ovlivnit za několik let počasí i v Česku. A malý virus, původně rozšířený jen v jednom městě, dokáže díky propojenému světu paralyzovat na více než dva roky celou zeměkouli.
Proč se někde války dějí a jinde ne? Proč se některým zemím nedaří, když ostatní prosperují? Je možné mít na jedné straně světa všeho dostatek, zatímco někde pořád panuje hlad? A co pro změnu můžeme jako jednotlivci udělat?
Na to hravým a zážitkovým způsobem odpovídá projekt Co by se stalo, kdyby země globálního Severu přestaly poskytovat rozvojovou pomoc zemím globálního Jihu?, v rámci kterého vzniká stejnojmenná úniková hra pro středoškolské studenty. Tu na jednotlivých školách doplňují debaty se školami z Bosny a Hercegoviny, Gruzie, ale také s odborníky na zahraniční rozvojovou spolupráci a humanitární pomoc, novináři či zástupci mezinárodních organizací.
Projekt vznikl jako snaha posílit mladé v zapojování do globálních témat, přinést aktuální témata do výuky a také poskytnou pedagogům a pracovníkům s mládeží nové inovativní metody, jak o komplexních problémech učit.
Projekt trvá od roku 2023 do roku 2024 a byl finančně podpořen v rámci ZRS ČR.