Jak si v roli zastupitelů města poradí mladí lidé, studenti středních škol nebo žáci vyšších ročníků základních škol? Jaká je ve městech zajímají témata? Co je trápí za problémy? A jak by je oni sami navrhovali řešit? To vše jsme se dozvěděli v rámci projektu „Studenti v regionech diskutují se zastupiteli“. A co je důležitější, dozvěděli se to v několika městech i místní zastupitelé, kteří se v rámci projektu se studenty setkali.
Studenti v regionech diskutují se zastupiteli
Projekt spolufinancovaný programem Evropské unie Erasmus+ byl realizován od srpna 2019 do července 2022. Celkem se do něj zapojilo více než 540 mladých lidí ve věku 13 – 19 let ze středních a základních škol v několika krajů ČR. V roli lektorů se projektu zúčastnilo 16 osob ve věku 18 – 30 let. Poslední skupinou zapojenou do projektu byly osoby s rozhodovací pravomocí, kterých se zúčastnilo více než 55.
Cíle projektu:
- Rozvinout znalosti a dovedností středoškolských studentů a žáků vyšších ročníků základních škol v oblasti praktického fungování politiky na místní úrovni.
- Rozvinout schopnosti mladých lidí kultivovaně vyjadřovat svůj názor a diskutovat o něm a jak získávat informace o reálné situaci nebo problému v obci.
- Zprostředkovat dialog mezi osobami s rozhodovací pravomocí v cílových městech a studenty proto, aby zastupitelé zjistili informace o tom, jaký je pohled mladých občanů města na reálné situace nebo problémy v jejich okolí
Realizované aktivity:
Mladí účastníci své znalosti, dovednosti a postoje rozvíjeli v rámci dvoudenního programu, který probíhal následovně:
V první den programu byli účastníci seznámeni s projektem, byla realizována vstupní evaluace, proběhla aktivita s diskusí diskuse o vztahu k demokracii a roli jednotlivce v demokratické společnosti, účastníci byli prostřednictvím několika aktivit seznámeni s informacemi o fungování institucí v komunální politice a možnostmi zapojení občana, dále dostali základy metod sociologických průzkumů, proběhla diskuse o konkrétních situacích a problémech v jejich městě a měli možnost zhodnotit dosavadní část programu, popř. ovlivnit podobu budoucího dne pomocí evaluace. Dále pak studenti navštívili skutečné jednání zastupitelstva města, popř. jej zhlédli ze záznamu, pokud zasedání neprobíhalo ve vhodném termínu.
Druhý den program probíhal v prostorách městského úřadu či v jiných vhodných reprezentativních prostorách. Po úvodní reflexi včerejšího zasedání zastupitelstva města se účastníci rozdělili do čtyř či více fiktivních politických stran, které si dle vlastních preferencí vybrali problémy či témata týkající se jejich města. Vždy jeden nápad zpracovali do podrobného návrhu usnesení, druhý připravili do podoby interpelace vedení města. Skupiny si za podpory lektorů a zástupců města podrobně prodiskutovali jednotlivé problémy a připravily vlastní strategie k jejich řešení. Následně dostaly jednotlivé strany prostor seznámit se připravovanými návrhy ostatních stran tak, aby si mohli naplánovat vlastní stanovisko i dotazy na své kolegy. V závěrečné části programu – simulovaném zasedání zastupitelstva, byli studenti v roli zastupitelů. Prezentovali své návrhy, diskutovali o nich a hlasovali, následně předkládali své interpelace přítomným zástupcům města. Toto zasedání vedl někdo z představitelů města. Na závěr programu byl věnován čas reflexi.
Výstupy projektu:
V rámci projektu vznikly metodické a vzdělávací materiály, které mohou dále využít učitelé či jiní vzdělavatelé. Tyto materiály jsou dostupné zde.
O tom jaká byla hlavní témata a problémy, které zajímaly mladé lidi v rámci projektu, se dočtete v závěrečné tiskové zprávě dostupné zde. Podrobnější informace o výstupech z jednotlivých programů jsou dostupné v souhrnném dokumentu zde.
Napsali o projektu a o programu: SPŠ v Čáslavi, média v Čáslavi, gymnázium Žatec, Ústecký kraj, gymnázium Litoměřice, město Úpice, ZŠ v České Skalici, média Frýdek-Místek, gymnázium a obchodní akademie Sedlčany, SPŠ a OA Kladno, gymnázium Ústí nad Orlicí, město Ústí nad Orlicí, gymnázium Slaný, SŠ podnikání Vysoké Mýto, gymnázium Vrchlabí, ZŠ Demlova Jihlava, město Český Brod.
V případě, že vás program zaujal a stáli byste o to, aby ho Agora CE realizovala také pro mladé lidi ve vašem městě či škole, podívejte se na nabídku a kontakty na stránce věnované programu Studentského simulovaného zastupitelstva.
Realizovaná studentská zastupitelstva:
Studenti ve městě postrádají např. místo, kde by se mohli setkávat, studovat, pobavit se, něco tvořit, inspirovat se nebo třeba jen počkat na spoj do místa, kde žijí. Zástupci samosprávy však naznačili, že již nějakou variantu takového komunitního centra promýšlejí. Někteří by zase ocenili víceúčelovou sportovní halu. U tohoto nápadu měli studenti možnost poznat, jak to může být nákladný a vlastně i z hlediska územního plánování záludný plán. Nápadů a myšlenek bylo spoustu. Sami zástupci Čáslavi přiznávali, že jim takový dialog s mladými občany chyběl a chtějí v něm do budoucna pokračovat.
Akce proběhla v rámci projektu Studenti v regionech diskutují se zastupiteli, který je spolufinancován programem Evropské unie Erasmus+.
Zaujala Vás naše práce?
Pro podrobnosti kontaktujte prosím Moniku Durajovou, koordinátorku vzdělávání.
email: monika.durajova@agorace.cz